Past President's Award Recipients

2016

  • Lifetime Achievement: Susan Birnie
  • Miroslav Cika
  • Suvojit Ghosh
  • Laura Harrington
  • Corinne Jehle
  • David Lu
  • Courtney Sheppard
  • Kristina Trollip
  • Terry Wagg
  • PAWSS Project Team
  • Special Achievement Award: ET Clarke Fire Response

2015

  • Lifetime Achievement: Marvin Gunderman
  • Marie Bailey
  • Dan Bosnyak
  • Jennifer Jury
  • Diane Lawson
  • Ron Lodewyks
  • Tracie Long
  • Karen Neumann
  • Nicole Sloss
  • GMP Testing Activity Team
  • McMaster Academic Planner (MAP) Launch Team
  • Special Achievement Award: Pan Am Games

2014

  • Mark Alfano
  • Kathleen Hannan
  • Mary Hickey
  • Sandra Murphy
  • Marta Prancho
  • Wayne Terryberry
  • Daniel Wright
  • Arthur Yeas
  • Education Program in Anatomy
  • Lloyd Reeds Map Collection

2013

  • Nic Armstrong
  • Alison Cowie
  • Justyna Derkach
  • Chris Henderson
  • David McIsaac
  • Julia Pemberton
  • Sarah Robinson
  • Ruth Toth
  • Graduate Student Life & Research Training Team
  • MacOrtho Research Coordinator Team

2012

  • Michele Corbeil
  • Andy Duft
  • Russ Ellis
  • Patricia Kalnins
  • Andrew Pettit
  • Deborah Smaluck
  • Danielle Soucy
  • Nancy Wilczynski
  • McMaster University 125th Anniversary Committee
  • Student Wellness Centre

2011

  • Lisa Boniface
  • Karin Dearness
  • Deanna Goral
  • Adam Kuhn
  • Gisela Oliveira 
  • Ines Perkovic
  • Peter Self
  • Kent Wheeler
  • Animal Facilities Team
  • Mark Loeb Research Group
  • Special Achievement Award: Humanities Media and Computing Team

2010

  • Sharon Baptist 
  • Linda Benson
  • Patricia Bilan 
  • Caroline Burgess
  • Marcos Costa
  • Nora Gaskin
  • Lori Moulden
  • Stanka Sakanovic
  • Bachelor of Health Sciences (Honours) Program Admin Team
  • Student Success Centre Team 
  • Special Achievement Award: MUSC Tim Hortons Team

2009

  • Meghan Burchell
  • Carolyn Colwell
  • Paul Gatt
  • John Hemmer
  • Steve Kornic
  • Claire Kostyshyn
  • Dina LoPresti
  • Kate Whalen
  • McMaster University Quits Talking Trash: Sustainable Solutions
  • Textbook Team: Titles
  • Special Achievement Award: B. Tech Support Team, Faculty of Engineering

2008

  • Nick Burke
  • Sharon Cameron
  • Terrence Greenlay
  • Pat Harris
  • Delia Hutchinson
  • Kerri Latham
  • Radana Maricic
  • Todd Prior
  • Custodial Team
  • Housing & Conferences Services Team
  • Special Achievement Award: Tami Everding

 

2007

  • Leah Allan
  • Connie Barry
  • Rena Cornelius
  • Julie Fairservice
  • Jane Howe
  • Debbie Lobban
  • Brent Warren
  • Donna Waxman
  • BScN Program Staff Team
  • Boiler House Team

2006

  • Tamara Baldwin
  • John Bator
  • Theresa Cooke
  • Rose Mason
  • Brad Sheeller
  • Alan Stafford
  • Kathy Steele
  • May Zhai
  • CACUSS Conference Planning Committee
  • Grounds Department

2005

  • Medy Espiritu
  • Mara Giannotti
  • Debra Lynne Kigar
  • Sheila Lynott
  • Domenica Mazepa
  • Kathy McIntosh 
  • Lorraine Moss
  • Gary Weatherill
  • Anti-Bullying Event
  • Mail Services
  • Special Achievement Award: 2005 & 2006 Inspiring from Within Conference Organizing Committee

2004

  • Anne Hollingshead
  • David Kidney
  • Carol Lavery
  • Stephanie Lisak
  • Anna Robertson 
  • Mary Jane Sayles
  • Chris Sylvester
  • Bogdan Wilk
  • Custom Courseware Team
  • MacLife Team
  • Special Achievement Award: Children's Christmas Party

2003

  • Tina Horton
  • Cheryl-Ann Jackson
  • Milica Pavlica
  • Jane Radix
  • Bert Visheau
  • Peter Whitaker
  • SOLAR Team
  • Admissions Team 
  • MNR I-125 Team

2002

  • Janet Delsey
  • Doug Keller
  • Wendy Mattingly
  • Sandy Miller
  • Rocco Piro
  • Wendy Selbie
  • Office of Student Liaison
  • Security Services

2001

  • Joanne Crossley
  • Eva Incze
  • Laurie Kennedy
  • Maria Paiva
  • Elaine Riehm
  • Kathryn Ryan
  • Anna Sciascetti
  • Joyce Wignall
  • Helen Dietsche
  • HOPE Study Team
  • Payroll Team

2000 & Earlier

  • Steven Beierl
  • Susan Birnie
  • Marvin Gunderman
  • Doris Hutchison
  • Diane Kerss
  • Deane Maynard
  • Liza Thong
  • Ida Kopac
  • Frances McCrone
  • Debbie Marinoff-Shupe
  • MAC On-line Team
  • Special Achievement Award: Staff of the Health Sciences Library
  • CIS Team
  • Helen Barton
  • Tim Louks
  • Anne Snider
  • Antoinette Somo
  • Special Achievement Award: Mary Louise Beecroft
  • Special Achievement Award: Jim Stark
  • Wendy Benedetti
  • Eleanor Frank
  • Museum of Art Staff
  • Natalie Nossal
  • Terry Shrive